O česneku

Objevte fascinující svět česneku – jedné z nejstarších a nejprospěšnějších rostlin na světě.

„Česnek – poklad přírody s tisíciletou historií, kulinářským využitím a neocenitelnými zdravotními účinky.“

Česnek – nezaměnitelný dar přírody

Česnek (Allium sativum) je jednou z nejstarších kulturních plodin na světě. Již tisíce let je ceněn nejen pro svou nezaměnitelnou chuť a vůni, ale také pro své léčivé schopnosti, které lidstvo využívá dodnes. Česnek je symbolem zdraví, síly a ochrany, ať už v kuchyni, lidovém léčitelství či moderní medicíně.

Český česnek má v této tradici nezastupitelné místo. Díky výjimečným podmínkám naší půdy a klimatu se u nás pěstují odrůdy, které svou chutí, vůní a kvalitou patří k těm nejlepším na světě. Na rozdíl od dovozového česneku, který je často geneticky upraven nebo chemicky ošetřen, je český česnek zárukou autenticity a přírodní kvality.

Pohled do historie česneku

Pravlastí česneku je Střední Asie, konkrétně jižní Sibiř a stepi okolních oblastí. Odtud se postupně rozšířil na východ i západ – do Číny, Indie a Středomoří. Už ve starověku si česnek získal pověst nepostradatelné plodiny:

  • Staří Egypťané jej dávali dělníkům jako zdroj síly při stavbě pyramid.
  • Řekové a Římané používali česnek nejen jako koření, ale i jako ochranu proti nemocem.
  • V Řecku filozof Pythagoras nazval česnek „králem bylin“ a Hippokrates jej doporučoval jako lék na různé zdravotní potíže.
  • Ve středověku byl česnek nepostradatelný při léčbě moru, otrav a kožních onemocnění.

První vědecký průlom přišel v 19. století, kdy Louis Pasteur objevil, že česnek dokáže zastavit množení bakterií. Během obou světových válek byl česnek často používán jako přírodní dezinfekce na rány, když byly nedostatkové antibiotika.

Česnek v českém prostředí

Česnek má na našem území dlouhou tradici. V českých zemích byl vždy symbolem zdraví, síly a ochrany. Na venkově se česnek používal nejen při vaření, ale také jako prostředek proti nemocem, plísním či dokonce zlým duchům. Česnek se zavěšoval do dveří a oken, aby chránil domácnost, a při stavebních pracích se vkládal pod základové kameny budov – jako symbol štěstí a ochrany.

Druhy česneku: Paličák a nepaličák

Česnek se tradičně dělí na dvě hlavní skupiny, které se liší vzhledem, chutí i způsobem pěstování:

Paličák
Paličák je snadno rozpoznatelný díky tomu, že vytváří květní stvol, tzv. „paličku“, kolem které jsou stroužky pravidelně uspořádány. Tento druh má výraznou, ostrou chuť a je oblíbený pro svou intenzivní vůni. Stroužky paličáku jsou větší a jejich loupání je snazší. Jeho dalším benefitem je dlouhá trvanlivost.

Nepaličák
Nepaličák květní stvol nevytváří. Jeho stroužky bývají menší a nepravidelně rozmístěné. Chuť je jemnější a méně intenzivní, což jej činí vhodným pro pokrmy, kde česnek nemá dominovat. Nepaličák je často využíván v kuchyních, kde je potřeba decentní česnekový podtón.

Nejznámější české odrůdy česneku

Na českém trhu najdeme mnoho odrůd česneku, z nichž některé jsou považovány za skutečné poklady. Mezi nejznámější a nejčastěji pěstované patří:

DUKÁT
Poloraná odrůda ozimého paličáku pro podzimní výsadby. Cibule jsou velké o hmotnosti 75 - 90 g. Přezimování je velmi dobré. Základní barva vnějších suknic je bílá. Počet stroužků v cibuli je 5 - 7. Stroužky jsou velké, s vysokým obsahem silic. Odrůda je vysoce odolná proti virózám. Skladovatelnost je vynikající, při vhodných podmínkách vydrží až do nové sklizně.

HAVEL
Ozimý širokolistý paličák. Cibule jsou kulovité, pravidelného tvaru, jemně fialově zbarvené, velmi atraktivního vzhledu, tvoří 6 (někdy až 8) stroužků, barva obalové suknice stroužku je hnědá. Listy jsou vzpřímené, sytě tmavozelené, rostlina je mohutná. Dorůstá do rekordních velikostí. Polopozdní odrůda – sklizeň kolem 20. července. Chuť příjemná, ostrá, ušlechtilá. Havel je odolný vůči mrazu.

HAVRAN
Ozimý širokolistý paličák. Cibule střední až velké, kulovité, základní barva obalových suknic bílá, skvrnitost výrazná, fialová, uspořádání stroužků v cibuli pravidelné, velikost stroužků velká, počet stroužků střední: 6 (někdy až 8), barva obalové suknice stroužku je hnědá. Listy vzpřímené, velké. Hmotnost cibule je velká, skladovatelnost je vysoká. Polopozdní odrůda sklizeň kolem 20. července. Chuť ušlechtilá, velmi ostrá. Havran je odolný vůči mrazu.

Každá z těchto odrůd má své jedinečné vlastnosti a je přizpůsobena českému klimatu, což je činí ideálními pro pěstování u nás.

Česnek jako lék aneb zázrak jménem allicin

Česnek je hotový přírodní zázrak – obsahuje více než 200 bioaktivních látek, které mají prokazatelně pozitivní vliv na lidské zdraví. Mezi nimi vyniká allicin, přírodní antibiotikum, které vzniká při narušení stroužku česneku. Allicin nejenže bojuje proti bakteriím, virům a plísním, ale také:

  • Posiluje imunitu proti virovým a bakteriálním infekcím
  • Pomáhá regulovat krevní tlak a snižovat hladinu cholesterolu
  • Podporuje imunitní systém
  • Zlepšuje trávení a metabolismus
  • Chrání srdce a cévy
  • Detoxikuje organismus
  • Obsahuje antioxidanty, které zpomalují stárnutí buněk
  • Podporuje zdraví pokožky, nervového systému a celkovou vitalitu

Česnek kuchyňský je již od pradávna ceněn jako významná rostlina v lidovém léčitelství. Ve starověkém Egyptě byly známé jeho pozitivní účinky na střevní onemocnění, antiparazitární vlastnosti a podpora vylučování vody z těla (diuretické účinky). Rovněž v Indii byl ve starověku vysoce oceňován pro své přínosy při léčbě srdečních chorob a artritidy. Antibakteriální a antiseptické vlastnosti česneku, které jsou spojeny především s hydrolýzou sirnatých silic (alliinu a allicinu), jsou ceněny i dnes.

Moderní výzkum potvrdil, že česnek pomáhá snižovat hladinu cholesterolu díky svému příznivému vlivu na metabolismus lipidů. Kromě toho má hypoglykemické účinky, působí proti nádorům a výrazně posiluje imunitní systém.

Česnek obsahuje přibližně 65 % vody, zatímco zbytek tvoří sušina bohatá na sirnaté silice, vlákninu, bílkoviny, fruktózu, volné aminokyseliny a také významné množství saponinů, fosforu, síry, draslíku, selenu, zinku a vitamínů, zejména ze skupiny B, ale také A, C a E. Tato jedinečná kombinace látek dělá z česneku nejen oblíbenou složku kuchyně, ale také mocný přírodní lék.

Proč si vybrat český česnek?

Český česnek je známý svou intenzivní chutí, výraznou vůní a vysokou kvalitou. Na rozdíl od dovozového česneku, který bývá často chemicky ošetřen nebo geneticky upraven, se český česnek pěstuje tradičními metodami bez zbytečné chemie.

Výběrem českého česneku podpoříte nejen své zdraví, ale i domácí farmáře, kteří přispívají k zachování tradičního pěstování této nenahraditelné plodiny.

Novinky a akce

    Odesláním formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů.

    © BUFFLER s.r.o. | GDPR | Vytvořil Tomáš Michalčík